Jesteś tutaj: Home » Sport, Wydarzenia » Stadion już za dwa lata Fani fudbolu odetchnęli z ulgą

Na tę informację czekali wszyscy sympatycy piłki nożnej z Bielska-Białej i całego regionu. Wieloletnie wysiłki i rozliczne starania samorządu, by inwestycja mogła się rozpocząć zostały zwieńczone sukcesem. Nie tylko, że jest prawomocne pozwolenie na budowę Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej, ale została podpisana umowa, a na placu budowy pojawił się pierwszy sprzed wykonawcy.
Budowa Stadionu Miejskiego nabiera realnych kształtów. 6 sierpnia br. w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej w obecności Jacka Krywulta, prezydenta miasta, podpisano umowę na wykonanie tej niezwykle ważnej i prestiżowej inwestycji. Podpisy pod dokumentem złożyli z ramienia wykonawcy ? Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego S.A. jego Prezes Bogusław Rudziński oraz Jan Czerniawski, natomiast ze strony Gminy dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Grzegorz Jania. Zgodnie z zapisem umowy, przekazanie wykonawcy placu budowy miało nastąpić w terminie do 7 dni. Jednak wiedząc jak oczekiwana jest to inwestycja, plac pod budowę został przekazany zaledwie dwa dni po podpisaniu umowy.  8 sierpnia br. został przekazany wykonawcy plac budowy dla realizacji nowego Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej. W spotkaniu na obiekcie przy ul. Rychlińskiego uczestniczyli przedstawiciele Gminy Bielsko-Biała na czele z zastępcą prezydenta Lubomirem Zawieruchą i dyrektorem BBOSiR Grzegorzem Janią oraz wykonawcy inwestycji ? Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego S.A. Sporządzony na tę okoliczność  przez strony protokół potwierdził formalne przejęcie terenu przez wykonawcę. W trakcie spotkania na roboczo omówiono m.in. harmonogram działań oraz kwestie techniczne związane z prowadzeniem robót. Począwszy od dnia dzisiejszego wykonawca ma 7 dni na rozpoczęcie prac budowlanych. Inwestycja ma być zrealizowana w przeciągu 28 miesięcy.
Warto przypomnieć co przed nami i na co oczekujemy. Oto inwestycja jest realizowana w miejscu obecnego stadionu. To oznacza, że trzeba było tak uwzględnić harmonogram prac, aby jak najmniej zakłócać normalne rozgrywki ekstraklasy. Wykonawcą stadionu jest Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A., które nie raz pokazało, że trudne wyzwania i napięte terminy nie są dla nich straszne. Z tego powodu, żejeli nie zdarzy się coś nie przewidzianego, to o termin oddania do urzystku stadionu możemy spać spokojnie. Docelowo obiekt będzie mógł pomieścić 15 tys. 292 widzów. Trybuny będą zadaszone, co zapewni kibicom możliwość oglądania spotkań w doskonałych warunkach, bez względu na pogodę. Stadion będzie posiadał sztuczne oświetlenie o mocy 2000 luxów.
Zgodnie z założeniami projektu, całość prac będzie realizowana etapami. W pierwszej kolejności roboty skoncentrują się na trybunie północnej. Wykonane zostanie zadaszenie, niezbędne elementy konstrukcyjne, stacja trafo i rozdzielnia elektryczna. Zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół stadionu.  Po zakończeniu pierwszego etapu robót, trybuna północna będzie liczyła 2 tys. miejsc w tym tysiąc pod dachem, spełniając tym samym wymogi licencyjne PZPN i Ekstraklasy.
W drugim etapie roboty przeniosą się na trybunę wschodnią. Trzeci etap budowy obejmie trybuny: południową i zachodnią. Wtedy zostanie rozebrana obecna trybuna zadaszona wraz z zapleczem klubowym. Finalizacja inwestycji nastąpi podczas etapu czwartego, kiedy to zostaną wykonane narożniki stadionu oraz  zdemontowane zostanie obecne oświetlenie. W ramach zaplanowanych robót wykonane zostaną pomieszczenia pod trybunami północną i wschodnią, nastąpi także rozruch wszelkich instalacji. Po zakończeniu tego etapu Stadion Miejski będzie mógł przejść niezbędne odbiory i zostanie oddany do użytku.
Prace mają zakończyć się w 2014 roku. Zarządcą nowego obiektu będzie Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Jacek Kachel


© 2012 Gazeta KURIER BIELSKI informacja-reklama Bielsko-Biała · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress