Jesteś tutaj: Home » Turystyka » San Gimignano włoskie miasteczko nazywane „Średniowiecznym manhattanem”

Jednym z najbardziej znanych zabytkowych miasteczek prowincji Sieny jest San Gimignano ( www.toskania.info ), Widok  San Gimignano z okolicznych wzgórz zapiera dech w piersiach, jest niesamowity. Często miasto nazywane jest ?MANHATANEM ŚREDNIOWIECZA? ze względu na wieże górujące ponad miastem, do czasów współczesnych zachowało się 14 z 76! San Gimignano przeżywało epokę swego największego rozkwitu w średniowieczu, będąc miejscem postoju na trasie drogi Frankijskiej. Zatrzymujący się tutaj kupcy i pielgrzymi dokonywali zakupów lokalnych produktów. Zmodyfikowanie trasy tej słynnej drogi – przeniesienie jej ze wzgórz do doliny – przyczyniło się do gospodarczego upadku San Gimignano. Dopiero w ubiegłym stuleciu dzięki gruntownym pracom konserwatorskim udało się przywrócić miasteczku dawną świetność, odrestaurowując średniowieczne i renesansowe budowle. To miasto upodobały sobie wielkie gwiazdy min. Elton John, Madonna, oraz książę Japonii. Warto zwiedzić dokładnie to niewielkie miasteczko, (wspaniała Kolegiata z freskiem Zwiastowanie Domenico Girladaio przy wejściu.

Niezapomniany widok z wierzy ratusza i kawa na Piazza della Cisterna) polecamy po zwiedzaniu udać się w stronę twierdzy (ROCCA) gdzie na tarasie muzeum win można skosztować najsłynniejszych białych wytrawnych win VERNACCIA z okolic San Gimignano oraz słodkiego Vin Santo, wina te najlepiej smakują z twardymi ciasteczkami CANTUCCINI (z migdałami). W miasteczku zawsze jest bardzo dużo turystów, a co za tym idzie ceny w sklepach, barach i restauracjach są wygórowane. Jeśli jest się głodnym warto posmakować kawałek pizzy lub foccacii na wynos (można kupić w okienku małej pizzerii tuż za placem przy kolegiacie idąc ulicą Via San Mateo w dół po lewej stronie 2,5-3,5 ?).

Więcej informacji o San Gimignano oraz galeria zdjęć na www.toskania.info

© 2012 Gazeta KURIER BIELSKI informacja-reklama Bielsko-Biała · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress