Jesteś tutaj: Home » Wydarzenia » Energia po raz drugi

Naładuj się dobrą energią

Poszanowanie energii to bardzo ważny temat, dlatego już po raz drugi uruchomiliśmy akcje, aby uwrażliwić naszych mieszkańców na ten problem. Warto przypomnieć, że Bielsko-Biała w 2010 roku jako jedno z 12 miast Unii Europejskiej, zostało zaproszone do udziału w programie ?Szanuj energię – chroń klimat? ogłoszonego w ramach projektu ENGAGE. Jesteśmy równocześnie sygnatariuszem europejskiego porozumienia burmistrzów w tym zakresie. Jako jedyni w Polsce, o czym pewnie nie wszyscy wiedzą, opracowaliśmy i podjęliśmy się szeregu działań inwestycyjnych i edukacyjnych pod szyldem plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla Bielska-Białej. Celem tych działań jest ochrona klimatu poprzez zmniejszenie zużycia energii i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a hasłem tej kampanii, jest Bielsko-Biała chroni klimat. Na festiwalu można zobaczyć drugie życie przedmiotów, które po pierwotny zużyciu w ramach recyklingu przybrały nowe formy użytkowe, które jak pokazują te przykłady może być pożyteczne i estetyczne. Myślę, że przygotowany bogaty program pozwolił mieszkańcom i turystom nie tylko miło spędzić czas, ale nabyć wiedzy o poszanowaniu energii, by później wcielić ją w życie ? mówił prezydent Jacek Krywult.

19 i 20 maja br. na terenie GEMINI PARK w Bielsku-Białej odbył się II Beskidzki Festiwal Dobrej Energii. Festiwal, podczas którego poprzez zabawę, doświadczenia, ciekawostki i pokazy oraz zaangażowanie lokalnych Ambasadorów Klimatu przekazywano informacje na temat odnawialnych źródeł energii i efektywnego korzystania z energii.
Jednak tak naprawdę przedsmak festiwalu można było zauważyć już od 14 maja w GEMINI PARK w Bielsku-Białej gdzie można było obejrzeć wyjątkową wystawę pt. Drugie życie rzeczy ? produkty z recyklingu. Ideą było pokazanie, że recykling może być estetyczny, nowoczesny i funkcjonalny. Na wystawie można było zobaczyć portfele z dętek, torebki Ecoist stworzone z błędnie wyprodukowanych opakowań, puf powstały z foliówek, torebka z pasów bezpieczeństwa, jadalna naczynia jednorazowe z otrębów, miski i talerze z płyt winylowych i wiele innych dizajnerskich przedmiotów.
Wyjątkową atrakcją był innowacyjny, plenerowy Park Edukacyjny INTERAKCJE, w którym nauka o prawach przyrody, fizyki i innych dziedzin odbywała się za pomocą eksperymentów i wspólnej rodzinnej zabawy.  Widzowie dowiedzieli się tam jak powstaje film, na czym polegają złudzenia optyczne, czy można samemu wytworzyć prąd, jak rozpoznać poszczególne gatunki zwierząt i drzew.
- Na festiwalu energię rozumiemy bardzo szeroko, z tego powodu mówimy o energii elektrycznej, cieplnej, a także o elementach pośrednio związanych z energią ? to jest zużycie wody, sposób transportu, gospodarowanie odpadami, a nawet sposób przygotowywania posiłków i żywienia. Nie chodzi nam jednak o zmniejszanie zużycia energii kosztem zmniejszenia jakości oświetlenia albo poprzez nieograniczone zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach. Jeżeli jest mowa o oszczędzaniu energii rozumiemy tu takie działania, które służą raczej unikaniu jej marnotrawstwa niż zmniejszeniu zużycia kosztem komfortu życia ? informował Piotr Sołtysek pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw zarządzania energią.
Na rodziny czekały specjalne eko-stacje  w których dzieci mogły zamieniać się w eko-ekspertów m.in.: kucharza, dizajnera, architekta, przyrodnika i fizyka. Tam właśnie dzieci mogły się przekonać, że do zabawy nie są konieczne nowe zabawki, których wyprodukowanie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska. Zobaczyły też, że do dobrej zabawy można wykorzystać na pozór niepotrzebne przedmioty.
Drugiego dnia w niedzielę wyjątkową atrakcją był Kulinaria Show w wykonaniu znanego kucharza Grzegorza Łapanowskiego oraz dietetyka Marka Zaremby, którzy na scenie pokazali, jak gotować zdrowo, świadomie się odżywiać i zużywać przy tym jak najmniej energii.
Na scenie pojawił się także trzykrotny mistrz Europy w sztuce barmańskiej flair, bielszczanin Krzysztof Drabik.
Jak z butelek i torebek foliowych można wyczarować niezwykłą kreację przekonali się ci, którzy obejrzeli recyklingowy pokaz mody Anny Drabczyńskiej oraz Marty Lelek i Grupy Twórczego Niepokoju.
W trakcie festiwalu nie zabrakło energetycznych koncertów bielskich zespołów i wokalistów, wśród których znajdą się artyści uznani w  popularnych programach takich jak Must Be The Music czy X-Factor: De Nuevo, Riffertone oraz Aicha i Asteya. Wyjątkową popularnością cieszyły się jazdy próbne na rowerach elektrycznych.
Podobnie jak przed rokiem i w tę akcje włączono Ambasadorów Klimatu, którzy w europejski projekt Engage włączyli się już w 2011. Na specjalnych plakatach, które pokazywane są na wystawach w Bielsku-Białej, mieszkańcy miasta ? ambasadorowie klimatu-  zobowiązują się do określonych działań.  Wśród 300  plakatów znaleźli się aktorzy, artyści, urzędnicy, szkoły, duże i małe firmy, biblioteki, przedstawiciele mediów i wiele innych ludzi, którym bliska stała się efektywność energetyczna.
Te działania to zaledwie niewielki wycinek wszystkich propozycji jakie zostały zaprezentowana podczas festiwalu dobrej energii.
Jacek Kachel

© 2012 Gazeta KURIER BIELSKI informacja-reklama Bielsko-Biała · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress