Jesteś tutaj: Home » Historia, Wydarzenia » Baszta już powstaje

W rejonie starego miasta w Bielsku-Białej pojawił się sprzęt budowlany. Uspakajamy zaniepokojonych, to nie wyburzenia, ale kolejny etap rewitalizacji Starówki w ramach, którego powstaje baszta i skwer. Jednak początkiem sierpnia pracę na tej inwestycji zamarły. Pragniemy uspokoić zainteresowanych, że nic złego się nie dzieje. Oto firma budowlana zrobiła sobie ?wakacje?, gdyż po raz kolejny okazało się, że rejon starówki ma swoje sekrety ukryte w ziemi. Podczas prac przy rewitalizacji tego obszaru miasta natrafiono na kolejne ślady obecności tutaj naszych przodów. Oprócz już wcześniej oznaczonych średniowiecznych murów i pozostałości baszty pojawiło się nowe znalezisko ukazujące najprawdopodobniej okres wczesnej kolonizacji miejskiej. Z podziemi wyłoniło się coś, co przypomina ziemiankę, a znalezione obok drobne przedmioty pozwalają domniemywać, że była to średniowieczna pracownia metalurgiczna. Jednak na tym etapie trudno bez dalszych badań pozwolić sobie na ostateczne twierdzenia, dlatego do tematu wrócimy, gdy prace badawcze zostaną zakończone.
Jak już pisaliśmy wcześniej wszystko wskazuję, że początkiem października br. będziemy mogli podziwiać tzw. syjon ewangelicki z nowego tarasu widokowego, który będzie mieścił się w rejonie dawnej baszty obronnej i będzie odwzorowaniem jej dolnej części. ? Prowadzone przez nas pracę pozwolą budowniczym, opierając się na autentycznym murze basztowym zrekonstruować jego wygląd ? informował Grzegorz Mądrzycki, archeolog. Taras powstanie przy ulicy Krętej i obejmie powierzchnie 376 m2. Wszystkie te prace odbywają się w ramach projektu pt. Zwiedzaj i wypoczywaj. Rewitalizacja Starówki i Parku Słowackiego w Bielsku-Białej. tzw. II etap. ?W ramach prowadzonych prac przy tarasie widokowym zostanie odbudowana baszta do wysokości 1,4 metr. Wykonane zostaną nowe nawierzchnie, odwodnienie, oświetlenie oraz ławeczki, tak aby ten teren zyskał jak najlepsze walory użytkowe. To będzie takie miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców i turystów ? informowała Jolanta Jędrzejczyk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji Starówki. Głównym założeniem projektu jest zachowanie linii reliktów dawnych budowli na taką wysokość, aby je wyraźnie ?uczytelnić?. Badania historyczne wskazują, że ostateczne wyburzenie baszty nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy zanikły również inne elementy obronne miasta.
Niedaleko tarasu w rejonie ulicy Orkana gdzie powstało już miejsce do wypoczynku i rekreacji pojawi się końcem roku nieduży plac zabaw dla dzieci. Dla mieszkańców starówki i turystów mamy jeszcze jedną dobrą informacje. Oto powstaje również nowy skwer w rejonie ulicy Schodowej. Tam obok domu sióstr na placyku pojawią się ławeczki, oświetlenie oraz niska zieleń, tak aby i tam pojawiła się taka enklawa, gdzie można odpocząć porozmawiać ze znajomymi w dogodnych warunkach i nie czuć, że się znajdujemy w centrum miasta.
Całe zadanie zostało wycenione na około 1.200 tysięcy.
JacK.


 

© 2012 Gazeta KURIER BIELSKI informacja-reklama Bielsko-Biała · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress