Jesteś tutaj: Home » Kultura » 3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych – Galeria Bielska BWA

BFSW28 czerwca – 24 sierpnia 2014

W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej odbył się 3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Festiwal jest kontynuacją dawnych wystaw bielskiego środowiska plastycznego, które przez lata odbywały się w formie jesiennych i wiosennych salonów sztuki – festiwal wyróżnia znacznie szersza formuła. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje 13 kategorii z różnych obszarów sztuki wizualnej: malarstwo, rysunek, grafikę, plakat, fotografię, rzeźbę, obiekt, instalację, ceramikę, tkaninę, film, wideo i performans.
- „Sztuki wizualne to pojęcie, które w szerszym użyciu pojawiło się pod koniec XX wieku, zastępując dotychczasowe plastyka. Już nie tylko malarstwo, rzeźba, rysunek i grafika są domeną dzisiejszych artystów; coraz bardziej popularne są tzw. nowe media: fotografia, wideo, instalacja i performans. To nowe pojęcie obejmuje więc szerszy zakres aktywności twórczej współczesnych artystów” – podkreśla Agata Smalcerz, kurator festiwalu.

3. BFSW, Galeria Bielska BWA, ekspozycja, fot. K. Morcinek

W tegorocznej edycji uczestniczyło 164 artystów z Bielska-Białej i regionu bielskiego, których prace prezentowane były w kilku galeriach i muzeach. Festiwal jest kontynuacją dawnych wystaw środowiskowych bielskich artystów, członków Związku Polskich Artystów Plastyków. Wyróżnia go szeroka formuła uczestnictwa, prezentacji i konfrontacji postaw twórczych, a także otwarcie dla artystów nieposiadających dyplomu Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsza edycja BFSW miała miejsce w 2007 roku.

- „Artyści plastycy zawsze stanowili ważną i silną grupę, wpływającą na rozwój kultury w Bielsku-Białej. Już we wrześniu 1945 roku na Zamku Sułkowskich zorganizowali Wystawę Obrazów, w której brało udział dziewięcioro artystów, wykształconych jeszcze przed wojną, tworzących zalążek Związku Polskich Artystów Plastyków. Odtąd co roku, wiosną i jesienią, prezentowali prace wykonane przez coraz liczniejszych członków bielskiego Oddziału, a potem Okręgu ZPAP. W 1960 roku, dzięki ich staraniom powstał pierwszy w województwie śląskim Pawilon Wystawowy, zbudowany wyłącznie do prezentacji sztuki współczesnej. Po niemal 70. latach nastąpił taki rozwój, że konieczne stało się przeznaczenie wszystkich miejsc ekspozycyjnych w mieście do wystawienia najnowszych prac artystów Bielska-Białej i regionu.

Po transformacji ustrojowej przestała obowiązywać konieczność członkostwa ZPAP. Również studia plastyczne są ważną, ale niejedyną drogą  uzyskania statusu artysty. Obydwa Związki współuczestniczące w festiwalu: Artystów Plastyków i Artystów Fotografików, w nieco odmienny sposób rekrutują członków, dopuszczając nowe osoby poprzez sprawdzony system kandydowania, poparty rekomendacją i uzyskaniem wysokiej oceny Komisji. Sam festiwal jednak ma bardzo egalitarny charakter, dając możliwość zaprezentowania się bardzo szerokiej grupy osób, które tworzą sztukę zawodowo i biorą udział w życiu artystycznym miasta i regionu.

Wystawy tegorocznej edycji festiwalu pokazują, że potencjał ten jest ogromny. Poziom jest zaskakująco wysoki, dzięki czemu każda z galerii pokazuje bardzo ciekawy zestaw prac. W dwóch największych przestrzeniach: Starej Fabryce – oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – i Galerii Bielskiej BWA prace są wymieszane pod względem techniki; są tu malarstwo, rzeźba, wideo, instalacje, w Fabryce także ceramika i tkanina. Sale Zamku Sułkowskiego przeznaczono na rysunek, grafikę, plakat oraz rzeźbę w metalu. Dwie kolejne galerie specjalizują się w fotografii: w B&B prezentowani są członkowie ZPAF, w Fundacji Centrum Fotografii – pozostali fotograficy.
Wielką wartością festiwalu jest napływ młodych artystów, zwykle świeżych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, którzy mają możliwość debiutu na „swoim terenie”. Okazuje się też, że talent w obecnych czasach ma okazję objawić się nie tylko na studiach: jeden z najmłodszych artystów (rocznik 1994), bielszczanin mieszkający obecnie w Londynie, ma już na swoim koncie m.in. udział w wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz nagrodę w znaczącym międzynarodowym konkursie fotograficznym, reprezentowany jest przez znaną warszawską galerię sztuki”  - podkreśla Agata Smalcerz, kurator festiwalu.

3. BFSW, Zamek książąt Sułkowskich, ekspozycja, fot. K. Morcinek

3. BFSW, Stara Fabryka, ekspozycja, fot. K. Morcinek

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, festiwal wyszedł poza sale wystawowe, prezentując dzieła artystów w przestrzeni publicznej. Jednym z nich była instalacja Ernesta Zawady, tworząca delikatną sieć rozciągniętą na wysokości 4 m nad placem obok Galerii Bielskiej BWA („W sieci”).

Prezentowany był także obiekt Patryka Chwastka pt. „Bed Intruders Teatr”, przedstawiający samochód będący jednocześnie objazdowym teatrem.

3.BFSW, Ernest Zawada, W sieci, instalacja, plac obok galerii, fot. J. Łabadź

3. BFSW, Patryk Chwastek, Teatr Bed Intruders, obiekt, plac obok galerii, fot. J. Łabądź

Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni.
Teresa Gołda-Sowicka otrzymała Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta za najnowsze obrazy olejne pt. „Chmurzysko” i „Zmienność”; Tamara Berdowska za dwa malarskie reliefy „Bez tytułu” z 2014 roku otrzymała Nagrodę Sponsora AQUA SA. Przyznane zostały cztery Nagrody Specjalne Festiwalu w postaci zaproszenia do wystaw indywidualnych: dyrektor Galerii Bielskiej BWA uhonorowała bielską artystkę Karinę Czernek „za oryginalną technikę, dzięki której osiąga efekt przenikania płaszczyzn, łącząc subtelną ingerencję malarską z niezwykłym wyczuciem koloru” – wystawa indywidualna będzie miała miejsce w Galerii Bielskiej BWA.

Teresa Gołda-Sowicka, Chmurzysko, 2014, olej na płótnie, 112 x 142 cm

Teresa Gołda-Sowicka, Zmienność, 2014, olej na płótnie, 120 x 165 cm

Tamara Berdowska, Bez tytułu, 2014, relief, olej na drewnie, 40 x 40 cm

Tamara Berdowska, Bez tytułu, 2014, relief, olej na drewnie, 40 x 40 cm

Karina Czernek, Matrioszki, 2014, technika własna, 150 x 110 cm

Karina Czernek, Odpoczywające I, 2014, dyptyk, technika własna, 40 x 30 cm; 40 x 40 cm

Prezes Fundacji Centrum Fotografii przyznał nagrodę autorowi fotografii pejzażowej Piotrowi Targoszowi, którego prace „mieszczące się w nurcie klasycznej fotografii wyróżniały się nienaganną kompozycją, idealnym wyczuciem tematu i perfekcją techniczną” – artysta przedstawi prace w Galerii Fotografii B&B.

Piotr Targosz, W obłoku delikatności 1/2, 2012, fotografia cyfrowa – wydruk

Dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej wyróżniła autora rzeźb ceramicznych Łukasza Karkoszkę; prezes Bielskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków zaprezentuje twórczość rzeźbiarki Joanny Żochowskiej – wystawa prac bielskiej artystki zainauguruje wkrótce działalność Galerii ZPAP w Bielsku-Białej.

Karkoszka Łukasz, Kremowa, 2012, masa szamotowa, szkliwo, 1200 st. C, 185 x 30 x 45 cm

Joanna Żochowska, Buddha, 2012, ceramika, tkanina, metal 30x40x40 cm

Organizatorem festiwalu jest Galeria Bielska BWA, współorganizatorami byli: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Galeria Fotografii B&B i Fundacja Centrum Fotografii oraz Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Sponsor – Aqua SA.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawował Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult.

Kurator festiwalu - Agata Smalcerz.

Aranżacja wystawy - Krzysztof Morcinek.

źródło: www.galeriabielska.pl

© 2014 Gazeta KURIER BIELSKI informacja-reklama Bielsko-Biała · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress